مشاهده نمونه تدریس اساتید

ورود به سایت

اطلاعات را وارد کنید.

عضویت در سایت

اطلاعات را وارد کنید.

تأیید عضویت به شما ایمیل خواهد شد.

جهشینو آموزش با چاشنی خلاقیت!
سبد خرید 0

تسلط بر دروس

background
آخرین ویرایش در ۵ مهر ۱۳۹۷
تسلط بر دروس

نحوه تسلط بر دروس کنکور

تسلط بر دروس کنکور همیشه یکی از مشکلات داوطلبان کنکور بوده و به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستند ، در این قسمت ما به شما روش های تسلط و یک سری نکات کلی در راستای ارتقای کیفیت مطالعه را آموزش خواهیم داد.

 تسلط بر درس ادبیات

ادبیات اولین درس کنکور سراسری است که باید به آن پاسخ دهید بنابرین گرفتن درصد خوب در این درس میتواند تاثیر زیادی بر درصد سایر دروس نیز بگذارد .

ادبیات را میتوان به دو روش مطالعه کرد :
روش اول خواندن ادبیات به صورت درس به درس است که زمان زیادی برای آن لازم است و همه مباحث ادبیات را به طور هماهنگ میخوانید . در این روش باید ابتدا متن کتاب را به همراه معانی و مفاهیم و … بخوانید سپس به تست رجوع کنید .

روش دوم مطالعه ادبیات به صورت موضوعی است که به نظر بنده بهترین روش است که با آن چه افراد قوی و چه افراد ضعیف در ادبیات به درصد خوبی میتوانند دست یابند .
ترتیب خواندن مباحث ادبیات بسیار مهم است که در این باره نظر مشاورتان مهم است . از مهمترین ویژگی های این روش این است که در زمان مطالعه ادبیات فقط بر یکی از مباحث آن تمرکز دارید و درنتیجه یادگیری شما را افزایش می دهد.

 

 تسلط بر درس عربی

در دروس عمومی یکی از دروس فوق العاده تاثیرگذار در تعیین رتبه ، درس عربی می باشد که عموم داوطلبان نمی توانند از درصد خوبی در این درس برخوردار شوند.

 

عربی درسی کوتاه و ساده است که تکنیک های خاص خود را دارد . درس عربی از سه بخش ترجمه ، قواعد و درک مطلب تشکیل شده است و به بخش ترجمه آن می توان با زدن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تست تسلط یافت و ۸ تست آن را در کنکور سراسری به طور مطمئن پاسخ داد و توجه داشته باشید که برای پاسخ دادن به تست های ترجمه و درک مطلب نیازی به دانستن معانی لغات نیست و کافیست که تکنیک های آن را در ذهن خود تثبیت کنید.

بخش قواعد عربی تا حدودی پیچیده تر از بخش ترجمه آن است که باید درسنامه های کوتاه و مختصر ( برای مثال برای هر مبحث یک صفحه ) را مطالعه کرد و سپس به تست رجوع کنید و سعی کنید در تست تجربه کسب کنید و در ذهن بسپارید .

 

بهترین منبع تست برای عربی ، تست های کنکور و یا تست هایی است که معلمان در اختیارتان می گذارند . تلاش کنید تست های کتابتان را حداقل دو بار پاسخ دهید تا نکات و تکنیک ها به طور کامل در ذهن شما تثبیت شود و پس از تمام کردن مباحث به طور کامل ، به آزمون دادن بپردازید تا مهارت و توانایی خود را افزایش دهید .

مرحله آخر زمانی آغاز می شود که بر روی قواعد و ترجمه تسلط کافی را پیدا کرده باشید . در این زمان سعی کنید هر روز یک درک مطلب از کتابی که ترجیحا سطح بندی شده است بخوانید و ۴ تست آن را به طور میانگین در ۵ دقیقه پاسخ دهید . باز هم عرض میکنم نیازی به حفظ کردن معانی لغات نیست و اینکه از از درسنامه کوتاه استفاده کنید تا وقت گرانبهای خود را صرف خواندن درسنامه های طولانی نکنید زیرا هرگز بازدهی تست زدن را ندارند.

 

 تسلط بر درس دین و زندگی

دین و زندگی از دروس عمومی ساده می باشد که ماهیت آن حفظی و نیاز به تکرار و دوره های فراوان دارد. درس دینی در کنکور دو نوع سوال دارد که یک نوع آن مربوط به متن کتاب درسی و نوع دیگر آن مربوط به آیات کتاب می شود .

حفظ کردن آیات الزامی نیست ولی در صورتی که حفظ شوند سرعت و توانایی شما را در پاسخ دادن به تست ها افزایش خواهد داد . اگر آیات را حفظ نکردید اشکالی ندارد ولی حداقل نکات کلیدی مربوط به آیه را بدانید مثلا بدانید که فلان آیه در مورد چه کسانی است و یا چه پیامی را به دنبال دارد.

 بر سوالات دینی کنکور های سال قبل تسلط کافی داشته باشید زیرا که بعضی از تست های دینی در کنکور تکراری هستند .
 سعی کنید هنگام مطالعه دین و زندگی بین متن و آیات ارتباط برقرار کنید تا بهتر تست ها را پاسخ دهید.
 حدیث هایی از امام خمینی که در کتاب مطرح شده اند بسیار مهم هستند و هر ساله از آن ها تست طرح می شود.
 نکته آخر اینکه تمرین کنید که دینی را بین ۷ تا ۱۰ دقیقه پاسخ دهید و زمان باقی مانده آن را به درک مطلب زبان یا عربی اختصاص دهید.

 

 نحوه تسلط بر زبان انگلیسی

زبان از جمله دروسی هست که افراد یا در آن بسیار قوی هستن و یا خیلی ضعیف. افرادی که سطح متوسطی در این درس دارند بسیار اندک می باشند .

اگر میخواهید در زبان به درصد خوبی دست یابید حتما به لغات توجه ویژه ای کنید و سعی کنید هر روز ۳۰ دقیقه از زمان خود را به مطالعه لغات زبان اختصاص دهید .

گام دوم این است که هر شب حداقل یک درک مطلب را پاسخ دهید تا بتوانید سرعت خود را در خواندن متن افزایش دهید .
گام آخر تسلط بر قواعد است که می توان تمام قواعد زبان را در یک ورق به طور خلاصه یادداشت کرد و در کل قواعد زبان زیاد وقت گیر نیستند .

 

 نحوه تسلط بر ریاضی و فیزیک

ریاضی و فیزیک از دروسی هستند که در رشته تجربی در تعیین رتبه داوطلب بسیار موثر می باشند پس از آن ها غفلت نکنید .

بهترین منبع یادگیری برای این دروس جزوه معلم خودتان می باشد که باید بر آن تسلط یابید .

برای ریاضی و فیزیک ابتدا از تست های ساده و پایه ای شروع کنید و تا بر آن ها تسلط پیدا نکردید به تست های دشوار رجوع نکنید. اگر از همان ابتدا به تست های دشوار رجوع کنید از این دروس زده می شوید و دیگر تمایلی به مطالعه آن ها نخواهید داشت.

از تکنیک موثر در یادگیری ریاضی این است که تست ها را تک تک پاسخ دهید و درصورتی که اشتباه پاسخ دادید سریعا راه حل کتاب آموزشی را دقیق مطالعه کنید و آن را در ذهن بسپارید.
یکی از تکنیک های دیگر این است که سوالات ریاضی و فیزیک را از چندین راه حل کنید تا ذهنتان را برای مقابله با ایده های جدید آماده کنید .
میانگین زمان کافی برای هر تست این دروس ۱.۵ تا ۲ دقیقه برای شروع کار است ولی باید سعی کنید که آن را به ۱ دقیقه کاهش دهید .
مهم ترین مطلب در این دروس این است که کتاب تست خود را چندین بار پاسخ دهید تا همه نکات آن را یاد بگیرید.

 

 نحوه تسلط بر زیست شناسی

همان طور که میدانید زیست یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین دروس کنکور است که تسلط بر آن از هر چیزی واجب تر است .
سوالات کنکور زیست از سال ۹۲ به بعد ، دچار تغییر و تحول شده اند به گونه ای که با حفظ کردن کامل متن کتاب های درسی دیگر نمیتوان به درصدی بالاتر از ۳۰ دست یافت .
زیست را باید به گونه ای مفهومی خواند و در این روش ممکن است خواندن هر صفحه نیم ساعت هم به طول انجامد . شما ابتدا باید به طور آهسته و با آرامش یک پاراگراف یا موضوع را بخونید و سپس در مورد آن فکر کنید تا مطلب کاملا برایتان جا بیافتد پس از این که احساس کردید که مطلب کاملا برایتان جا افتاد مثل یک معلم زیست کنکور برای خود توضیح دهید و تله ها و نکات آن را برای خود مشخص سازید .

پس از تسلط کامل بر یک فصل با این روش ، به تست رجوع کنید . سعی کنید چهار گزینه تست های زیست را به طور کامل بررسی کنید و نکات تست را وارد کتابچه تست خود کنید . مرور زیست مهمترین بخش آن است که باید مشاورتان در برنامه لحاظ کند .

 

 نحوه تسلط بر شیمی

یکی از دروسی که چه در رشته ریاضی و چه در رشته تجربی حائز اهمیت است درس شیمی است که از نظر بنده درسی مفهومی می باشد که با تلاش فراوان می توان از درصد بالایی بهره مند شد .

 

ابتدا لازم است برای رسیدن به درصد های ۵۰ تا ۶۰ به مفاهیم و متن کتاب درسی تسلط کافی داشت که برای این منظور باید از یک کتاب کمک آموزشی که دارای تست های خط به به خط و مفهومی سطح بندی شده است استفاده نمود و پس از بررسی تست های مفاهیم و حفظی به نکاتی که به آن ها در خواندن قبل از تست کتاب درسی توجه نکرده اید اهمیت دهید و در متن کتاب درسی پیدا کنید و یا آن ها به صورت نکته در حاشیه کتاب درسی وارد نمائید .

وقتی کاملا به مفاهیم تسلط پیدا کردید شروع به حل مسئله به صورت تشریحی کنید تا تمام مطالب کنکور را پوشش دهید . وقتی به حل مسئله هم تسلط پیدا کردید به دادن آزمون به صورت زمان دار بپردازید در این زمان است که شما می توانید با آمادگی تمام در آزمون های آزمایشی شرکت کنید و به درصد مورد نظر خود دست یابید.

 چه زمانی تست بزنیم ؟

به دلیل اینکه تست آموزشی تکمیل کننده یادگیری شماست، بنابراین حتما بلافاصله پس از مطالعه مبحث مورد نظر خود تست آموزشی بزنید.

هدف از تست زنی آموزشی، سنجش اطلاعات نیست، بلکه این شیوه تست زنی، تکمیل کننده آموزش شما می باشد.
حتما در طول هفته و در واحدهای مطالعاتی خود تا بیشترین میزان ممکن، تست های آموزشی بزنید و هر هفته نسبت به هفته های قبل مقدار کمی پیشرفت کنید.

نکته مهمی که باید به خاطرداشته باشید این است که فاصله مطالعه تا تست زدن مهم نیست و مسئله مهم، میزان مطالعه و تست زدن می باشد.

برای مثال :
برای دروس تمرینی که نیاز به تست زنی و حل مسئله برای یادگیری دارند، مانند فیزیک و ریاضى و… باید بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به تست، و برای مطالعه دروس خواندنی که نیاز به استدلال مطالعه و حفظ آن ها وجود دارد، مانند دین و زندگی، بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به مطالعه بپردازید و بلافاصله پس از مطالعه تست بزنید.

همچنین اگر در واحد زمانی مرور، فرصت داشتید، تست های علامتدار مباحث را دوباره حل کنید و مجددا نکات آن ها را یادآوری کنید.

بنابراین پس از مطالعه حتما تست آموزشی (حتی به مقدار کم) بزنید،هنگام تست زنی نکات مهم را استخراج کرده و وارد خلاصه نویسی های خود نمایید. همچنین با در نظر گرفتن زمان مناسب تست زنی متناسب با نوع مباحث می توانید یادگیری خود را تکمیل نمایید‌.

 

کیفیت یا کمیت ؟!

شاید بپرسید کیفیت درس خواندن مهم‌تر است یا کمیت آن! (کمیت یعنی مدت‌زمانی که برای مطالعه اختصاص می‌دهید.)

باید بدانید که در ابتدا کمیت درس خواندن از کیفیت آن بسیار مهم‌تر است. تعجب کردید؟

هر چه ساعت مطالعه‌تان را بالا ببرید به درس خواندن بیش‌تر عادت می‌کنید و بعد از چند ساعت مطالعه احساس کوه کندن به شما دست نمی‌دهد!

گاهی اوقات می‌شنویم که دانش‌آموز می‌گوید: «من ۱ ساعت خواندم ولی مفید بود.» درست است که این بار ۱ ساعت مفید بوده ولی ممکن است فردا و برای درس دیگر این اتفاق روی ندهد و چون عادت به نشستن بر سر کتاب ندارد همان ۱ ساعت مفید را هم از دست بدهد یا اگر هم بخواند تبدیل به ۱ ساعت درس با حواس‌پرتی شود.

وقتی کمیت درس خواندن یعنی ساعت مطالعه، بالا رفت اکنون باید روی کیفیت آن هم کار کرد تا همه‌جانبه خیالتان راحت باشد. عوامل بسیاری هستند که کیفیت مطالعه را بالا می‌برند. یکی از آن‌ها جلوگیری از پرش ذهن است، دیگری تدریس برای خود و نیز خلاصه‌نویسی و حل تمرین و …

این‌ها به شما کمک می‌کنند که بیش‌ترین بازده را از ساعت مطالعه‌‌تان داشته باشید.

در پایان اگر سوالی داشتید از طریق بخش کامنت ها با ما در میون بذارید.

نویسنده

توضیح مختصری از نویسنده مطلب

دیدگاه شما

دیدگاه خود را بیان کنید

برای ارسال نظر باید تو سایت عضو بشی :) یا اگر عضو هستی وارد سایت بشی
notitle
nocontent